NÄE JA KOE
Veturitallin aukioloajat näet täältä.
VISIT VALO, 3.10.2026–3.1.2027
Pimenevän vuodenajan myötä Veturitallissa sukelletaan valotaiteen kutkuttavaan maailmaan. Näyttely Visit valo esittelee monipuolisen kattauksen kotimaista valotaidetta niin tämän päivän tekijöiltä kuin muistoina menneiltä vuosikymmeniltäkin. Näyttely kutsuu ihmettelemään ja ihastumaan valon mahdollisuuksiin eri tekniikoin ja tyylein toteutettujen taideteosten äärellä.
Näyttelyssä on teoksia seuraavilta taiteilijoilta: Anna Alanko & Antton Nuotio, Petri Eskelinen, Helena Hietanen, Matti Kalkamo, Maija Lavonen, Pauliina Mäkelä, Janne Parviainen, Taneli Rautiainen, Eino Ruutsalo, Jere Suontausta ja Kirsti Taiviola.
Galleria Sivuraide:
Sauli Suomela, LAYERS / KERROKSET, 3.10.2026–3.1.2027
Galleria Sivuraiteen näyttely Layers / Kerrokset kutsuu kävijät osaksi heijastavien ja valoa läpäisevien pintojen leikkisää vuoropuhelua. Helsinkiläisen muotoilijan ja kuvataiteilijan Sauli Suomelan (s. 1969) väreihin perustuvan, pääosin abstraktin ilmaisukielen lähtökohtana on materiaalien ja tilojen tutkimus. Suomelan lasista inspiroituneet seinäteokset ja veistosinstallaatio on valmistettu valamalla erilaisten materiaalien päälle kerroksittain pigmenteillä värjättyä epoksihartsia. Näyttelyn teokset kutsuvat katsojat havainnoimaan uteliaasti sekä itseään että ympäristöään: heijastukset ja valon liike muovaavat teosten ilmettä jatkuvasti ja eri kulmista ja suunnista katsottuina teosten värit kerrostuvat joka kerta uuteen sommitelmaan.
Kuva: Sauli Suomela, After Rain, 2024
Kaikki tulevat näyttelymme näet täältä!
MUSEOKAUPPA
Museokauppamme on avoinna museon aukioloaikojen mukaisesti.
TILAVUOKRAUS
Yhdistykset, kaupungin toimijat ja yritykset voivat varata ja vuokrata museon tiloja kuten kahvila-kokoustilaa tai näyttelysaleja. Tiedustelut veturitalli(a)salo.fi, puh. 02 7784892. Tämän linkin takaa löydät tilavuokraushinnaston.
MUSEORAKENNUS
Salon taidemuseo toimii vanhassa, yli 100-vuotiaassa veturitallissa, joka on käynyt historiansa aikana läpi useita laajennusvaiheita. Veturitallin vanhin osa rakennettiin rautatiearkkitehti Knut Nylanderin piirustusten mukaan vuosina 1898–1899. Paloturvallisuuden vuoksi veturien huoltorakennus tehtiin tiilestä ja sijoitettiin etäälle muista rakennuksista. Rakennuksen tyylipiirteet kertovat uusrenessanssin ihanteista. Monet yksityiskohdat muistuttavat edelleen rakennuksen aiemmista toiminnoista. Pilttuiden suurten ulko-ovien saranat ovat paikallaan, samoin kuin kaksi savupiippua, joilla poistettiin höyryveturien savu. Vanha tiilinen osa palvelee nykyisin taidemuseon näyttelysaleina ja uudisosassa sijaitsevat mm. toimisto- ja työtilat.
HÖYRYVETURI
Taidemuseon sisäpihalla kääntyvässä venkipöydässä seisoo veturi. Veturi hankittiin museon avajaisvuonna Haapamäen Veturipuistosta. ”Kana”-tyypin veturin kunnostamisen suoritti Haapamäen Museoveturiyhdistys. Veturi on vuodelta 1921 ja se on ollut liikenteessä vuoteen 1970 saakka. Lempinimensä se on saanut tyypilleen ominaisen ”nokkivan” kulkutavan johdosta.